ów spowodowana ich zepsuciem przez głęboką próchnicę lub osłabieniem spowodowanym po prostu rozpoczętym procesem starzenia całego organizmu. Poza tym wszczepienie implanta zębowego może stać się potrzebne po tym, jak pacjent stracił zęba z powodu jakiegoś wypadku czy udziału w bójce. Sam zabieg wszczepienia implantów zębowych musi zostać odpowiednio przygotowany poprzez stwierdzenie czy pacjent jest ogólnie zdrowy i na pewno dobrze zniesie użyte w czasie zabiegu środki znieczulające.
Protezy zębowe wstawiane są zwykle u osób po sześćdziesiątce, które straciły już większość swoich własnych zębów. U młodszych osób częściej zakładane są protezy pojedynczych zębów lub implanty zębowe. Przygotowanie do zabiegu wstawienia protezy zębowej obejmuje ocenę stanu dziąseł oraz ocenę stanu poszczególnych zębów po to, aby uniknąć problemów ze stabilnością protezy lub uniknąć pojawienia się próchnicy pod protezą. Bardzo ważne jest, aby proteza została dobrze umocowana i mogła pozostawać stabilna. W tym celu dentyści używają dobrych past mocujących oraz doradzają swoim pacjentom, jakich środków stabilizujących powinni używać na co dzień. Dzięki temu będą mogli długo korzystać ze swojej protezy bez żadnych problemów.
Jak uniknąć płacenia sporych sum za wizyty u dentysty?
W związku z tym, że ceny usług stomatologicznych z roku na rok stają się coraz wyższe, wiele osób jest zmuszonych do korzystania z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia w tym zakresie. Jest to oczywiście możliwe i wiele wizyt odbywa się właśnie dzięki funduszom uzyskanym ze środków państwa, ale decydując się na refundowaną wizytę musimy pamiętać o tym, że być może czas leczenia bardzo przeciągnie się w czasie. Zwykle nie istnieje bowiem możliwość umówienia się na wizytę w przeciągu kilku dni. Trzeba więc czekać, a w przypadku leczenia zębów może stać się nie tylko kłopotliwe, ale także bardzo bolesne. Wielu pacjentów, którzy mają problemy z zębami musi wobec tego korzystać z prywatnych usług stomatologicznych.
Jak w każdej dziedzinie, również jeśli chodzi o stomatologię bardzo istotne są umiejętności praktyczne. Trzeba wykazać się bardzo precyzyjnymi ruchami oraz doskonałą wiedzą z zakresu na przykład umieszczenia nerwów w konkretnych zębach, aby nie wyrządzić przyszłym pacjentom krzywdy. Wobec tego w trakcie studiów dentystycznych możemy spodziewać się zajęć praktycznych. Co prawda, na początku swojej edukacji w zakresie stomatologii studenci najczęściej wykonują nieskomplikowane zabiegi dentystyczne na woskowych odlewach, ale razem z nabieraniem doświadczenia przechodzą do bardziej realistycznych modeli. W końcu, po zdobyciu większej wiedzy z zakresu stomatologii mogą wykonywać prawdziwe zabiegi stomatologiczne.
Próchnica - najczęstszy problem stomatologiczny
Próchnica zębów (łac. caries dentium) ? bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.
Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. faecalis. Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa.
Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w