Kilka faktów o stomatologii i implantach - Stomatologiczny

Implanty zębów Gliwice

Profesja

Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent pod

Kilka faktów o stomatologii i implantach - Stomatologiczny Implanty zębów Gliwice
dał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.

Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.

Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.


Oczywiście bardzo ważne jest to by

Jeżeli zaczyna pobolewać nas ząb, albo coś niedobrego dzieje się z naszymi dziąsłami, nie zwlekajmy już dłużej, tylko koniecznie odwiedźmy sprawdzony gabinet dentystyczny. Pamiętajmy przy tym o tym, że stomatolog jest osobą, której absolutnie nie należy się bać, bowiem jest ona po to by nam pomóc. Oczywiście, bardzo ważne jest to, by dentysta, który będzie się nami zajmował, był człowiekiem nowoczesnym, obeznanym z nowymi technologiami i używający tylko najlepszych narzędzi. Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny nie tylko bowiem przeprowadzi takie zupełnie podstawowe zabiegi jak wybielanie czy piaskowanie, ale jest w stanie podjąć się popularnej endodoncji, czyli leczenia kanałowego, a nawet w razie potrzeby chirurgii zębowej, czyli leczenia pod mikroskopem. W takim gabinecie powinny dostępne być także urządzenia umożliwiające zrobienie na miejscu zdjęcia rentgenowskiego, które wykaże, co dzieje się z naszymi zębami w miejscu, które nas pobolewa. Nie wszystko jest bowiem widoczne na pierwszy rzut oka, jak na przykład zwykły ubytek, a niekiedy właśnie takie zdjęcie rentgenowskie jest koniecznością dla postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.


Prawdopodobnie to wystarczy aby przekonać dziecko

Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.


Można z nimi walczyć - wielu

Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.


Tak takie wizyty pomagają oswoić się

Jak tu zaprowadzić dziecko do stomatologa skoro samemu się bardzo boi takiej wizyty? No tak, ale nie można pozwolić na to, żeby dziecko zaniedbało swoje zęby. Warto pokazać swojemu dziecku, że gabinet dentystyczny nie jest wcale takim złym miejscem jak to się czasem może wydawać. My jako dzieci najpewniej nie mieliśmy dostępu do czegoś takiego, jak wizyta adaptacyjna.Obecnie pociechy w najróżniejszym wieku można zapisać na taka wizytę, która przełamuje strach przed lekarzem, jakim jest dentysta. Warto sprawdzić, czy w gabinecie do którego wybieramy się z dzieckiem znaleźć można taką ofertę. Na czym polega taka wizyta adaptacyjna? Przede wszystkim na poznaniu samego lekarza i na czym polega dokładnie jego praca. Dziecko będzie miało okazję obejrzeć wszystkie narzędzia z bliska - nawet bez konieczności otwierania buzi. Wiele dzieci boi się na pierwszej wizycie usiąść na fotel. Jednak na pewno ten strach będzie przełamany, jeżeli tylko lekarz przy udziale rodzica wszystko odpowiednio zaprezentuje. Tak, takie wizyty pomagają oswoić się dzieciom z takim lekarzem, który zaprezentuje również jak prawidłowo myje się zęby.


Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.



© 2019 http://stomatologiczny.krakow-mieszkanie24.waw.pl/